O autorze
Z fotografią jest jak z seksem, niby wszystko wiadomo, ale cały czas pojawiają się ludzie , których trzeba edukować od początku. Na blogu przeczytasz najważniejsze, praktyczne i sprawdzone informacje oraz porady z fotografii. A wiem co mówię, bo z aparatem biegam już 20 lat i opublikowałem w prasie ponad 30 tys. zdjęć.
Ukończyłem dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i zrobiłem prawie doktorat z fotografii. Doświadczenie zdobywałem w Gazecie Wyborczej, tygodniku Panorama, Dzienniku Śląskim, czy Expressie Wieczornym. 12 lat spędziłem na etacie w Super Expressie. Byłem fotografem, kierownikem Działu Foto i szefowałem też Agencji Fotograficznej. Wiem co to zarządzanie 50 osobowym zespołem. Obecnie pracuję na własny rachunek.
Doskonale znam polski rynek fotograficzny. Specjalizowałem się w fotografii sportowej i politycznej. Zaczynałem od fotografowania ligii piłkarskiej, hokejowej, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki. Byłem na największych światowych imprezach sportowych jak letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach 2004 roku, zimowa Olimpiada w Turynie w 2006 r., Mistrzostwa Świata w piłce nożnej „Germany 2006″, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Austria-Szwajcaria 2008 r., Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Helsinkach 2005 r., Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn Moskwa 2007 r., czy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Polska-Ukraina 2012.
Nagrody:
I miejsce w konkursie GRAND PRESS PHOTO 2014 w kategorii Ludzie za fotoreportaż z pogrzebu komandosa
I miejsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2001 r. w kategorii Zdjęcia Sportowe Pojedyncze
I miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii Wydarzenia
III miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii Wydarzenia
finalista 5 najlepszych zdjęć w Europie ze skoków narciarskich sezonu 2002/2003 r.
III miejsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej Banku Zachodniego WBK 2005 r. w kategorii Zdjęcia Sportowe Pojedyncze
finalista konkursu Grand Press Photo w 2007 i 2008 roku

Nagrody World Press Photo 2015 rozdane

fot. ARASH KHAMOOSHI / World Press Photo
W tym roku większość nagrodzonych fotografii pokazuje mroczną stronę człowieczeństwa. Są to obrazy raczej dla osób o silnej psychice. Jury wybrało wiele drastycznych ujęć z ludzkimi zwłokami.

W zależności od składu jury i tematyki przewodniej, konkursy World Press Photo różnią się ilością okropieństw jakie pokazywane są na zdjęciach. Przewrót i wojna na Ukrainie, konflikt w strefie Gazy, walka z Państwem Islamskim, epidemia eboli, losy emigrantów i uchodźców. W tej edycji śmierć pojawia się bardzo często. Ale z drugiej strony tak wygląda rzeczywistość, o której na co dzień staramy się nie myśleć. Najbardziej prestiżowy na świecie konkurs zdjęć reporterskich przypomina nam jednak o tym w sposób bardzo dosadny.


Ze wszystkich zdjęć pokazujących ludzką śmierć na tegorocznym World Press Photo, na mnie największe wrażenie zrobiła fotografia z fotoreportażu „Zbrodnia bez kary” opowiadająca o zestrzeleniu na Ukrainie cywilnego Boeinga 777 lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób. Zdjęcie pokazuje ciało pasażera samolotu, które wpadło przez dach do jednego z domów.

Niesamowita jest historia z Iranu, pokazująca, jak w trakcie publicznej egzekucji matka ułaskawia mordercę skazanego na szubienicę za zabicie jej syna.


Polski akcent
Jeden z niewielu pozytywnych materiałów to seria obrazów jedynego nagrodzonego polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, który znów dostał nagrodę za swój cykl pokazujący polskie krajobrazy i przemysłowe tereny sfotografowane z perspektywy ptaka. Nie znam innego fotografa, któremu udało się zdobyć rok w rok nagrodę na WPP za kontynuację jednego cyklu. Gratuluję Kacper.

Dron na World Press Photo
Kacper Kowalski fotografuje krajobrazy latając małym śmigłowcem tzw. wirnikowcem, natomiast belgijski fotograf Tomas Van Houtryve, chyba jako pierwszy nagrodzony na WPP, do swoich zdjęć wykorzystał drona z zamontowanym aparatem. Tak powstała fotografia uczniów na boisku szkolnym w El Dorado Country w Kalifornii.

Także kategoria Natura kojarząca się z pięknymi zdjęciami przyrodniczymi pokazuje ciemną stronę działalności człowieka. Poniżej zdjęcie małpy w trakcie szkolenia dla cyrku w Suzhou, i nosorożca zabitego przez kłusowników.


Główną nagrodę World Press Photo of the Year przyznano za fotografię zatytułowaną „Jon and Alex”, którą zrobił duński fotograf Mads Nissen. Zdjęcie opisuje trudną sytuację środowisk homo i transseksualnych w Rosji.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia: World Press Photo 2015
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...