Nagrody World Press Photo 2015 rozdane

fot. ARASH KHAMOOSHI / World Press Photo
W tym roku większość nagrodzonych fotografii pokazuje mroczną stronę człowieczeństwa. Są to obrazy raczej dla osób o silnej psychice. Jury wybrało wiele drastycznych ujęć z ludzkimi zwłokami.

W zależności od składu jury i tematyki przewodniej, konkursy World Press Photo różnią się ilością okropieństw jakie pokazywane są na zdjęciach. Przewrót i wojna na Ukrainie, konflikt w strefie Gazy, walka z Państwem Islamskim, epidemia eboli, losy emigrantów i uchodźców. W tej edycji śmierć pojawia się bardzo często. Ale z drugiej strony tak wygląda rzeczywistość, o której na co dzień staramy się nie myśleć. Najbardziej prestiżowy na świecie konkurs zdjęć reporterskich przypomina nam jednak o tym w sposób bardzo dosadny.

Ze wszystkich zdjęć pokazujących ludzką śmierć na tegorocznym World Press Photo, na mnie największe wrażenie zrobiła fotografia z fotoreportażu „Zbrodnia bez kary” opowiadająca o zestrzeleniu na Ukrainie cywilnego Boeinga 777 lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób. Zdjęcie pokazuje ciało pasażera samolotu, które wpadło przez dach do jednego z domów.

Niesamowita jest historia z Iranu, pokazująca, jak w trakcie publicznej egzekucji matka ułaskawia mordercę skazanego na szubienicę za zabicie jej syna.


Polski akcent
Jeden z niewielu pozytywnych materiałów to seria obrazów jedynego nagrodzonego polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, który znów dostał nagrodę za swój cykl pokazujący polskie krajobrazy i przemysłowe tereny sfotografowane z perspektywy ptaka. Nie znam innego fotografa, któremu udało się zdobyć rok w rok nagrodę na WPP za kontynuację jednego cyklu. Gratuluję Kacper.

Dron na World Press Photo
Kacper Kowalski fotografuje krajobrazy latając małym śmigłowcem tzw. wirnikowcem, natomiast belgijski fotograf Tomas Van Houtryve, chyba jako pierwszy nagrodzony na WPP, do swoich zdjęć wykorzystał drona z zamontowanym aparatem. Tak powstała fotografia uczniów na boisku szkolnym w El Dorado Country w Kalifornii.

Także kategoria Natura kojarząca się z pięknymi zdjęciami przyrodniczymi pokazuje ciemną stronę działalności człowieka. Poniżej zdjęcie małpy w trakcie szkolenia dla cyrku w Suzhou, i nosorożca zabitego przez kłusowników.


Główną nagrodę World Press Photo of the Year przyznano za fotografię zatytułowaną „Jon and Alex”, którą zrobił duński fotograf Mads Nissen. Zdjęcie opisuje trudną sytuację środowisk homo i transseksualnych w Rosji.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia: World Press Photo 2015
Trwa ładowanie komentarzy...